French Open: Order of Play | Tennis News

Court Philippe Chatrier will see more spectators watching the action at this year’s French Open

Order of Play for Day Six of the French Open at Roland Garros with Serena Williams, Alexander Zverev, Stefanos Tsitsipas and Victoria Azarenka all in action.

(All times local, +1 hour from BST)

Court Philippe Chatrier

12:00: (15) Victoria Azarenka (Blr) v (23) Madison Keys (USA), (6) Alexander Zverev (Ger) v Laslo Djere (Ser), (7) Serena Williams (USA) v Danielle Collins (USA), (5) Stefanos Tsitsipas (Gre) v (31) John Isner (USA)

Court Suzanne Lenglen

11:00: (21) Elena Rybakina (Kaz) v Elena Vesnina (Rus), (27) Fabio Fognini (Ita) v Federico Delbonis (Arg), (32) Reilly Opelka (USA) v (2) Daniil Medvedev (Rus), Polona Hercog (Slo) v (20) Marketa Vondrousova (Cze)

Court Simonne Mathieu

11:00: (31) Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) v (3) Aryna Sabalenka (Blr), Kei Nishikori (Jpn) v Henri Laaksonen (Swi), Steve Johnson (USA) v (12) Pablo Carreno-Busta (Spa), Paula Badosa Gibert (Spa) v Ana Bogdan (Rom)

Court 4

11:00: Clara Burel (Fra) & Chloe Paquet (Fra) v (16) Nadiia Kichenok (Ukr) & Raluca Olaru (Rom), Magda Linette (Pol) & Bernarda Pera (USA) v Zarina Diyas (Kaz) & Varvara Gracheva (Rus), (9) Sharon Fichman (Can) & Giuliana Olmos (Mex) v Lara Arruabarrena (Spa) & Caroline Dolehide (USA), Makoto Ninomiya (Jpn) & Zhaoxuan Yang (Chn) v Petra Martic (Cro) & Shelby Rogers (USA)

Court 6

11:00: Andreea Mitu (Rom) & Yulia Putintseva (Kaz) v (3) Nicole Melichar (USA) & Demi Schuurs (Ned), (8) Yi Fan Xu (Chn) & Shuai Zhang (Chn) v Karolina Pliskova (Cze) & Kristyna Pliskova (Cze), Marcelo Arevalo (Esa) & Matwe Middelkoop (Ned) v Alex De Minaur (Aus) & Matt Reid (Aus), (4) Yi Fan Xu (Chn) & Bruno Soares (Bra) v Desirae Krawczyk (USA) & Joe Salisbury (Gbr)

Court 7

11:00: Tamara Zidansek (Slo) v Katerina Siniakova (Cze), Yen-Hsun Lu (Tpe) & Yoshihito Nishioka (Jpn) v (9) Kevin Krawietz (Ger) & Horia Tecau (Rom), Marcos Giron (USA) v (22) Christian Garin (Chi), Romain Arneodo (Mon) & Benoit Paire (Fra) v (16) Marcus Daniell (Nzl) & Philipp Oswald (Aut)

Court 8

11:00: Austin Krajicek (USA) & Tennys Sandgren (USA) v (14) Sander Gille (Bel) & Joran Vliegen (Bel), Nao Hibino (Jpn) & Oksana Kalashnikova (Geo) v (12) Monica Niculescu (Rom) & Jelena Ostapenko (Lat), Anna-Lena Friedsam (Ger) & Yafan Wang (Chn) v (14) Bethanie Mattek-Sands (USA) & Iga Swiatek (Pol), Pablo Andujar (Spa) & Pedro Martinez Portero (Spa) v Arthur Cazaux (Fra) & Hugo Gaston (Fra)

Court 9

11:00: Asia Muhammad (USA) & Jessica Pegula (USA) v (10) Lucie Hradecka (Cze) & Laura Siegemund (Ger), (11) Wesley Koolhof (Ned) & Jean-Julien Rojer (Ned) v Dominik Koepfer (Ger) & Emil Ruusuvuori (Fin), Robin Haase (Ned) & Jan-Lennard Struff (Ger) v (10) John Peers (Aus) & Michael Venus (Nzl), Latisha Chan (Tpe) & Ivan Dodig (Cro) v (3) Demi Schuurs (Ned) & Wesley Koolhof (Ned)

Court 11

11:00: (3) Rajeev Ram (USA) & Joe Salisbury (Gbr) v Hugo Nys (Mon) & Tim Puetz (Ger), Darija Jurak (Cro) & Robert Farah (Col) v Ena Shibahara (Jpn) & Ben McLachlan (Jpn), Vivian Heisen (Ger) & Kveta Peschke (Cze) v (2) Barbora Krejcikova (Cze) & Katerina Siniakova (Cze)

Court 14

11:00: (15) Casper Ruud (Nor) v Alejandro Davidovich Fokina (Spa), Sorana Cirstea (Rom) v Daria Kasatkina (Rus), (1) Su-Wei Hsieh (Tpe) & Elise Mertens (Bel) v Amanda Anisimova (USA) & Anastasia Potapova (Rus), (6) Pierre-Hugues Herbert (Fra) & Nicolas Mahut (Fra) v Jonathan Erlich (Isr) & Lloyd George Harris (Rsa)

Don’t forget to follow us on skysports.com/tennis, our Twitter account @skysportstennis & Sky Sports – on the go! Available to download now on – iPhone & iPad and Android

Read More: Sports News

Source

Leave a Reply